Rekuperatory bezkanałowe i wymienniki ciepła - pojęcia

Nie każdy z nas wie, na czym polega zjawisko rekuperacji, jak działają rekuperatory bezkanałowe, ani czym tak naprawdę jest wymiennik ciepła. Aby zrozumieć, dlaczego tak korzystne właściwości z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego maja rekuperatory bezkanałowe, należy najpierw wyjaśnić kilka pojęć.

Środki przekazu sposobność

Wymiennik ciepła ma na celu wymianę ciepła między dwoma jej nośnikami. Nośniki te mogą występować bądź w stanie ciekłym, bądź też w stanie gazowym. W zależności od tego, co jest celem wymiennika - czy ogrzanie czy schłodzenie - nazywać go będziemy albo nagrzewnicą albo chłodnicą.

Rekuperacja to zjawisko polegające na odzyskaniu energii cieplnej w celu jej dalszego wykorzystania. Charakterystyczny jest dla rekuperatorów bezkanałowych.

Są sprzęty ogólnie stosowane

Rekuperatory bezkanałowe pozyskują energię cieplną z powietrza, które jest wyprowadzane na zewnątrz i ogrzewają nią powietrze wtłaczane do środka. Są to urządzenia powszechnie stosowane w systemach wentylacyjnych w nowym budownictwie.

Składa instalacja grzewcza, zimie

Wszędzie bowiem tam, gdzie przebywają ludzie, muszą być zapewnione odpowiednie warunki. Składa się na nie instalacja grzewcza, która w zimie zapewni odpowiednie ogrzewanie budynku oraz system wentylacyjny, który ma za zadanie zapewnić wymianę i stały dopływ świeżego powietrza. Rekuperatory bezkanałowego biorą udział zarówno w wentylacji, jak i poprzez odzysk ciepła również w ogrzewaniu, ograniczając znacznie straty energii cieplnej, a więc także i koszty ogrzewania. Powszechność ich stosowania wynika więc z ekonomiczności i ekologiczności tego rozwiązania.